Sklep sportowo-turystyczny PRESTO

Unihokej

Ilość znalezionych towarów: 21

Unihokej czyli inaczej floorball to młoda dyscyplina wśród sportów drużynowych, ale jednocześnie jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się. Na poziomie profesjonalnym np. w Skandynawii czy w Szwajcarii rozgrywki gromadzą tysiące kibiców, na poziomie amatorskim unihokej jest bardzo lubianą dyscypliną w szkołach, na lekcjach wychowania fizycznego. O wzrastającej popularności dyscypliny decyduje duża dynamika gry oraz niskie koszty sprzętu. Sprzęt do unihokeja to przede wszystkim kije, bramki, piłeczki, strój bramkarza i stroje zawodników. Oczywiście gracze muszą również posiadać dobrej jakości buty halowe zapewniające komfort i bezpieczeństwo.

Zasady gry w Unihokeja

Na poziomie profesjonalnym boisko do gry ma wymiary 40 x 20 m, otoczone jest bezpiecznymi dla zawodników bandami o wysokości 50 cm. Bramki do unihokeja ustawione są w polu bramkowym (można grać za bramkami), oficjalny wymiar bramki to 160 x 115 x 65 cm. Kije do unihokeja wykonywane są z odpornego na pęknięcia plastiku lub z włókien węglowych. Trzon kija ma maksymalnie 99 cm, piłeczkę kontroluje się za pomocą blendy, czyli ażurowanej łopatki o specjalnym profilu. Piłki do unihokeja mają średnicę 72 mm, zrobione z tworzywa, ważą 23 g i posiadają 26 otworów. Profesjonalne mecze rozgrywane są w trzech 20-minutowych tercjach, z 10-minutowymi przerwami między tercjami. Mecz prowadzi dwóch sędziów, za przewinienia stosowane są wykluczenia na 2 lub 5 minut, za niesportowe zachowanie zawodnik może dostać karę meczu. Drużynę tworzy 5 zawodników z pola oraz bramkarz, który odbija piłkę ciałem i łapie ją rękami, bramkarz nie używa kija do unihokeja.

Wielką zaletą unihokeja jest jego uniwersalność – na poziomie amatorskim profesjonalne reguły nie muszą obowiązywać np. pole gry nie musi mieć oficjalnych wymiarów. W szkołach, gdzie ustawienie mobilnych band byłoby kłopotliwe, można grać korzystając z linii boiska do koszykówki. Sprzęt do unihokeja amatorskiego również może różnić się od tego profesjonalnego. Dotyczy to przede wszystkim bramek do unihokeja, małe bramki 90x60 cm rewelacyjne sprawdzają się w grze bez bramkarza. To podstawowa bramka dla szkół, ponieważ w szkolnym unihokeju najczęściej gra się bez bramkarza. Do gry z bramkarzem wymagane jest wyznaczenie pola bramkowego i ustawienie bramki treningowej lub meczowej, a większość hal szkolnych nie daje takich możliwości. Kije do unihokeja w grze szkolnej wymiarami nie różnią się od kijów profesjonalnych, chociaż dostępne są również krótsze kije juniorskie, którymi grają dzieci. O klasie kija do unihokeja decydują przede wszystkim materiały, z którego zostały wykonane trzon i blenda. Do gry amatorskiej w zupełności wystarczają tańsze kije z tworzywa sztucznego, zaawansowane kije z poliwęglanu, wyposażone w profesjonalną owijkę, potrzebne będą na wyższym poziomie np. dla zawodników trenujących w klubach lub biorących udział w rozgrywkach.

Minimalny zestaw do unihokeja powinien składać się z 10 kijów, dwóch bramek 90x60 cm oraz kompletu piłeczek. Wystarczy to żeby rozegrać mecz na lekcji wychowania fizycznego. Jeżeli floorball jest w szkole popularną dyscypliną, niezbędna będzie większa ilość sprzętu. Warto dodać, że ten sam sprzęt do unihokeja stosowany na hali, sprawdzi się również do gry na boiskach zewnętrznych.